22.7 C
İstanbul
Cuma, Haziran 21, 2024

Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek ile Afrika Üzerine Röportaj

Genç odası kavramını Türkiye’ye kazandıran Çilek Mobilya, Türkiye ve Dünya  çocukları için yarattığı özgün oda atmosferiyle 1995’ten bugüne mobilya sektöründe kalitesini kanıtlamış önemli bir marka. Özellikle son yıllarda Afrika’da gerçekleştirdiği yatırımlarla farklı kültürlerin de beğenisini kazanmayı amaçlayan Çilek Mobilya, Afrikalı çocukların ve gençlerin odalarında da fark yaratıyor.

Bu sayımızda konuk aldığımız Çilek Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çelik ile Çilek Mobilya’nın Afrika’daki faaliyetleri üzerine bir sohbet gerçekleştirdik…

Afrika’da yatırım yapma fikri ilk ne zaman ortaya çıktı? Çilek Mobilya ilk yatırım alanı olarak neden Tunus’u belirledi?

Çilek Mobilya’nın kuruluşundan itibaren tüm dünyada sürdürdüğümüz aktif ihracat stratejisini Afrika kıtasına da yansıttık. 54 ülke ve 1 milyardan fazla nüfus barındıran Afrika kıtasında ilk ihracat yaptığımız ülkeler Cezayir ve Mısır. Bu ülkelerdeki çalışmaların verimli geçmesinden sonra Tunus gibi mobilya üretimi yoğun ancak genç odası pazarı zayıf olan ülkelere de girdik. Bugün tüm Kuzey Afrika, Nijerya ve Güney Afrika’ya ihracatımız mevcut. Önümüzdeki dönemde Tanzanya, Kenya, Angola, Etiyopya gibi ülkelere girmeyi planlıyoruz.

Çilek Mobilya şu ana kadar Tunus şehrinde iki mağazasıyla hizmet veriyor. İlerleyen dönemler için Afrika kıtasındaki yatırım planlarınız neler?

Afrika’nın belli başlı ülkeleri,  G. Afrika, Angola, Kenya ve Tanzanya hedef pazarlarımız arasındadır. Ayrıca Kuzey Afrika ülkelerinde var olma çalışmalarımızı daha aktif hale getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Özellikle Libya ve Cezayir pazarı bizim için Kuzey Afrika’nın en büyük pazarları arasında yer alıyor.

Afrika’ya yatırım yapmadan önce bir tedirginlik hissettiniz mi? Şu an gelinen noktada Afrikalıların Çilek Mobilya’ya ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Afrika ülkeleri doğal kaynaklar ve madenler bakımından zengin ve dünyada en hızlı gelişen ülkeler arasında. Yakın gelecekte oluşacak güçlü satın alma kapasitesinden faydalanmak için Çilek olarak şimdiden yerimizi almaya başlıyoruz. Afrika’da faaliyette olduğumuz her ülkede ürünlerimiz ve markamız bayiler ve son kullanıcı tarafından ciddi şekilde beğeniliyor ve her yıl artan cirolarla bu durum kanıtlanıyor.

Türkiye dışında ülkelerde farklı bir kıtada yatırım yapmak Çilek Mobilya’ya ne gibi bir vizyon kattı?

Tüm dünyayı kendisine hedef olarak belirleyen Çilek, kara kıtanın zevklerini ve renklerini de tasarımlarına katarak vizyonunu genişletmeye başlamıştır. Afrika ile çalışarak öncelikle ürünlerimizin farklı kültür ve milletler tarafından da çok beğenildiğini ve Çilek markasının Afrika’da ayrı bir sempati ile karşılandığını gördük. Çilek’in logosu, renkleri,aynı markamız gibi renkli olan Afrika kültürü ile tamamen örtüşmekte.

Afrika ekonomik anlamda değişen çehresiyle yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor, siz bir yatırımcı olarak Afrika’daki bu değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçmişte açlık ve yoksullukla isimleri anılan birçok Afrika ülkesi bugün, değerlendirmeyebaşladıkları yer altı kaynakları ile kişi başına düşen gelirlerini artırmışlardır. 2001-2010 yılları arasında en hızlı büyüyen Afrika ülkeleri Angola %11, Nijerya %8.9, Etiyopya % 8.4, Çad % 7.9, pazarın gelecekteki potansiyelini göstermektedir. Kaynaklarını gelire dönüştüren Afrika ülkeleri, gelecek 20 yılın en büyük pazarları olarak görülmektedirler. Çilek olarak biz de büyüyen bu pazarlarda şimdiden yerimizi almak ve alt yapıyı oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

(Bu röportaj “African Time” dergisinin 2014 Kasım sayısından alınmıştır.)

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.