16.5 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

“Casual Gamer” Ve “Hardcore Gamer” Kavramları Ne Demektir?

Bilgisayar oyunları dünyası, farklı bilgisayar oyunu türlerinden zevk alan farklı tipte oyuncuları içerisinde barındırmaktadır. Bu geniş dünya içerisinde oyuncuların bir kesimi söz konusu oyunları yalnızca boş zamanını eğlenerek geçirmek istediği için oynarken diğer bir kesimi, bilgisayar oyunlarını yalnızca oyun olarak değil, bir tutku olarak görmektedir ve hayatını bu oyunları oynamaya adamaktadır. İşte bilgisayar oyuncularının oyunlara yaklaşımındaki bu fark “casual gamer” ve “hardcore gamer” kavramları arasındaki farkı oluşturmaktadır.

Casual gamer” kavramı, İngilizcede “sıradan” anlamına gelen “casual” sıfatının ve “oyuncu” anlamına gelen “gamer” isminin birleşiminden oluşmaktadır. Söz konusu kavram her ne kadar resmî bir tanıma sahip olmasa da “casual gamer” kavramı, “bilgisayar oyunlarını yalnızca eğlenmek veya zaman geçirmek amacıyla oynayan, bu nedenle de söz konusu oyunlara önemli bir zaman ayırmayan sıradan bilgisayar oyunu oyuncusu” olarak tanımlanabilir.

Hardcore gamer” kavramı, İngilizcede “bir aktiviteyle en çok ilgilenen ve/veya bu aktiviteye kendisini en çok adamış olan” anlamına gelen “hardcore” sıfatının ve “oyuncu” anlamına gelen “gamer” isminin birleşiminden oluşmaktadır. Söz konusu kavram her ne kadar resmî bir tanıma sahip olmasa da “hardcore gamer” kavramı, “sıradan bir oyuncuya oranla günlük hayatının ve böylece ömrünün önemli bir kısmını bilgisayar oyunları oynayarak geçiren, bilgisayar oyunlarını yalnızca basit bir zaman geçirme aracı olarak görmeyen, bilgisayar oyunu oynama tutkunu ve hayranı kişi” olarak tanımlanabilir.[1]

Burada gözden kaçırılmaması gereken iki detay vardır. Bunlardan birincisi, bir kişinin hardcore gamer olarak kabul edilebilmesi için hangi (tür) oyunu veya oyunları oynadığının hiçbir öneminin olmadığıdır. Bir hardcore gamer‘ın hayatını adadığı oyun türü (veya oyun(lar)) şiddet içerebileceği gibi şiddetten çok uzak da olabilir. İkinci bir detay ise her iki kavramın da bilgisayar oyunu “oynayan” kişileri betimlerken kullanıldığıdır. Çünkü bir insan casual gamer veya hardcore gamer olmadan da bilgisayar oyunları ile yakından ilgilenebilir veya bilgisayar oyunu hayranı olabilir. Bu ikinci detaya örnek olarak ünlü bir internet sitesi için başyazarlık yapan Dean Takahashi verilebilir. Takahashi her ne kadar bilgisayar oyunları ile ilgili eleştiriler yazan ve bilgisayar oyunlarını çok seven birisi olsa da maalesef bir hardcore gamer (hatta belki de casual gamer) olmadığını geçtiğimiz yıllardaki bir performansıyla kanıtlamıştır:


[1] Casual gamer ve hardcore gamer kavramlarının arasında bir de “midcore gamer” kavramının bulunduğu belirtilmektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.