11 C
İstanbul
Salı, Şubat 27, 2024

Cam Yüzeyler: Kuşların Ölümüne Neden Olan Görünmez Tehdit

Cam yüzeyler[1] şeffaf olduğundan dolayı kuşlar tarafından fark edilmemektedir. Rengi karartılmış olan ve genellikle binaların yüzeyinde kullanılan camlar ise gündüz ayna işlevi gördüğünden dolayı kuşlara, camın üzerinde bulunan yansımanın gerçek olduğu izlenimini vermektedir. Bunların sonucunda kuşlar, istemeyerek, cam yüzeylere sertçe çarparak anında veya kısa süre içerisinde (kırık, ezik, iç kanama v.b. nedenlerden dolayı) hayatlarını kaybetmektedirler. Ayrıca, geceleri yer değiştiren bazı kuş türlerinin de ışık kaynakları tarafından çekildikleri belirtilmektedir. Işık kaynağının bir cam yüzey içerisinde bulunması durumunda, gece uçan bu kuşlar, ışık kaynağına doğru uçarken ya da bu ışık kaynağının etrafında dönerken cam yüzeylere çarparak hayatlarını kaybetmektedirler.

Cam yüzeylere çarparak hayatını kaybeden kuşların sayısı hiç de az değildir. 2014 yılında yayımlanmış olan bir araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) her yıl 365 milyon ile 988 milyon arasında kuşun, binalara çarpma sonucunda hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.[2] Bu yıllık tahmin Kanada’da ise 25 milyondur.

Ancak, bu soruna karşı alınabilecek bazı küçük önlemler sayesinde sorunun tamamen çözülmese de hafifletilebileceği belirtilmektedir. Örneğin, yapılan araştırmalar, pek çok kuş türünün cam üzerine işlenen ve aralarında 10 santimetre uzaklık bulunan dikey çizgilerin arasından geçmeye çalışmadığını göstermiştir. Yatay çizgilerde ise bu mesafe 5 santimetredir. Cam üzerine işlenen ve aralarında 5’er santimetre uzaklık bulunan yatay çizgilerin arasından pek çok kuş türü geçmeye çalışmamaktadır. Bu nedenle üretilen camların üzerine bu uzaklıklarla çizgilerin üretim aşamasında üreticiler veya satın alındıktan sonra tüketiciler tarafından yerleştirilmesi, kuşların bu camlara çarpmalarını engelleyecektir. Ayrıca cam üzerine kuşların dikkatini çekecek başka motiflerin yerleştirilmesi de çarpmaları engelleyebilmektedir.

Ancak, camın üzerine çizgilerin veya bazı motiflerin yerleştirilmesi, insanların dış dünyayı görmelerini engellemektedir ve bu durum, camın üretiliş amacına ters düşmektedir. Bu nedenle bugün, kuş dostu cam üretimi yapan pek çok şirket kuşları olduğu kadar insanları da memnun edecek ürünler sunmaya çalışmaktadır.


[1] Bina yüzeyleri, pencereler, kapılar v.b.

[2] Pek çok kuş, cam yüzeye çarptıktan sonra diğer hayvanlar tarafından yendiğinden dolayı, cama çarparak hayatını kaybeden kuşların sayımı kusursuz bir biçimde gerçekleştirilememektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.