23.7 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 20, 2024

Cam Üzerine Boyama (Paint-On-Glass) Animasyon

Cam üzerine boyama animasyon (İngilizcede “paint-on-glass animation”), animasyon dünyasında alternatif bir teknik olarak kullanılmaktadır ve genellikle profesyonel stüdyolar değil de tek başına/bağımsız çalışan sanatçılar tarafından tercih edilmektedir.

Cam üzerine boyama animasyonun, basitçe, üç aşamadan oluştuğu söylenebilir:

  1. Cam üzerine serpilen renklerin sürekli olarak cam üzerindeki yerlerinin değiştirilmesi ve birbiri ile bağlantılı farklı görüntülerin/resimlerin elde edilmesi,
  2. Her yer değiştirme işlemi esnasında ve/veya sonrasında ortaya çıkan yeni görüntülerin fotoğraflarının çekilmesi,
  3. Bu fotoğrafların uç uca eklenmesi ve animasyon oluşturulması.

Bu teknik, her ne kadar basit gibi görünse de aslında oldukça emek isteyen ve zorlu bir tekniktir.[1] Yalnızca birkaç saniyelik cam üzerine boyama animasyonun ortaya çıkması için bazen dakikalarca, hatta saatlerce çalışmak gerekebilmektedir. Bir örnek verilmesi gerekirse, cam üzerine boyama animasyonun tanınmış isimlerinden olan Aleksandr Petrov’un, 1999 yılında vizyona girmiş olan “The Old Man and The Sea” (Türkçede “Yaşlı Adam ve Deniz”) adlı 20 dakikalık animasyonun yapımı için tam 2,5 yıl uğraştığı belirtilmektedir.

Bu emek isteyen animasyon tekniğinin nasıl uygulandığının daha iyi anlaşılması için aşağıdaki video izlenebilir:

Bu yöntem kullanılırken genellikle yavaş kuruyan boya çeşitleri (yağlı boya, gliserin ile karıştırılmış guaj boya, v.b.) tercih edilmektedir. Bunun nedeni hem boyayı uzun süre (saatlerce, hatta bazen günlerce) kurutmadan kullanabilmektir hem de boya yavaşça kururken ortaya çıkan farklı renklerden ve güzel görüntülerden faydalanabilmektir.

Bu animasyon yöntemi kullanılarak ortaya çıkarılmış animasyon filmler, zengin ve yüksek bir kaliteye sahiptirler. Ayrıca yaratıcılığı, diğer tekniklere oranla, daha fazla ön plana çıkaran bu animasyon yöntemi kullanıldığında, sanatçıların tarzı da filmlerinde net bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar cam üzerine boyama yötemiyle yapılmış animasyonlar her zaman çok net ve kusursuz olmasa da bu animasyonların kendine has bir cazibesi ve ruhu bulunmaktadır.

Aleksandr Petrov’un, Ernest Hemingway’in “Yaşlı Adam ve Deniz” adlı kitabından esinlenerek, cam üzerine boyama tekniğiyle yaptığı “The Old Man and The Sea (1999)” adlı kısa animasyon filmi aşağıdaki video vasıtasıyla İngilizce dilinde izlenebilir:

Aynı yöntemle yapılmış başka birkaç animasyon, aşağıdaki bağlantı adreslerine tıklanarak İngilizce dilinde veya alt yazı ile izlenebilir:

Caroline Leaf, The Street (1976)

Aleksandr Petrov, The Cow (1989)

Kate McCartney, The Astronomer (2006)

[1] Boyadan farklı olarak kum, öğütülmüş kahve çekirdeği v.b. toz katı malzemeler kullanılarak da buna benzer animasyonlar yapılmaktadır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.