22.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023

Cam Sahil: Doğanın İnsanlığa Hediyesi

Adını, sahip olduğu bol miktardaki cam parçalarından alan Cam Sahil (İngilizcede “Glass Beach”), Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Fort Bragg şehrinde bulunmaktadır. Söz konusu sahil 20. yüzyılın başlarından 1959 yılına kadar Fort Bragg’in çöplüğü olarak kullanılmıştır. O dönemde küçük atıkların yanı sıra artık kullanılmayan arabaların da bu sahile atıldığı bilinmektedir.[1]

20. yüzyılın başlarında çöplük olarak kullanılan Cam Sahil’in o dönemde neye benzediği. ©Barry Swackhamer

1959 yılında[2] bu sahil çöplüğü kapatılmıştır. Kapanma sonrasında kalan çöpler ya taşınmıştır ya da yakılarak azaltılmıştır. Taşınamayan ve yakılamayan cam parçaları ise zamanla doğa tarafından pürüzsüzleştirilmiştir ve doğa, böylece Cam Sahil’i ortaya çıkarmıştır. Cam Sahil’in bugün neye benzediği, aşağıdaki video izlenerek daha iyi anlaşılabilir:

Cam Sahil, Güneş ışınları üzerine çarpınca ortaya çıkardığı ışıltılı görünümüyle ve ilginç hikâyesiyle onlarca yıldır pek çok turisti çekmeyi başarmıştır ve bugün de başarmaktadır. Ancak, sahilin ziyaretçileri hatıra olarak bu sahilden sürekli cam alıp götürdüklerinden dolayı, şu anda Cam Sahil’de 1980’lerde sahip olunan cam miktarının yalnızca küçük bir kısmının kaldığı belirtilmektedir. Bu nedenle bugün, Cam Sahil’in camlarının ziyaretçiler tarafından alınıp götürülmesi yasaklanmıştır.


[1] Aslında çöpler kıyı boyunca atıldığı için Fort Bragg sakinleri, bir “çöplük” dolduğunda başka bir noktayı çöplük olarak belirleyip kullanmışlardır. Bu nedenle Cam Sahil’in kıyı boyunca toplamda üç ayrı noktada var olduğu söylenmektedir.

[2] 1959 yılı olduğu belirtilen sahil çöplüğünün kapanma yılı, bazı kaynaklarda 1967’dir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.