25.8 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Büyümekte Olan Ekonomiler, Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) İle Daha Fazla Dayanışma Yolunda

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) (International Energy Agency (IEA) ) ve 6 partner ülke (Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Rusya ve Güney Afrika) çarşamba günü, karşılıklı çıkarları doğrultusunda, ilk defa daha güçlü ve gittikçe artan karşılıklı dayanışmanın işaretini verdiler. 2013 UEA Bakanlar Toplantısı’nın sonunda da “Bireşme Üzerine Ortak Deklarasyon (Joint Declaration on Association)” imzalandı.

UEA Bakanlar Toplantısı,Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başkanlığında, 19-20 Kasım’da Paris’te toplandı. Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Rusya ve Güney Afrika’nın temsilcilerinin yanısıra 28 UEA üye ülkesinin bakanlarını ve üst düzey yetkilerini de bir araya getiren toplantıya Şili ve Estonya’nın da bakanları ve “UEA Enerji İş Konseyi (IEA Energy Business Council)”den, enerji alanında etkin 30 endüstri lideri de katıldı.

Aynı zamanda toplantı sonrasında tüm 28 üye ülke, iklim değişikliğini sınırlamada enerji sektörünün rolünün önemine değinen ayrı bir bildiri de yayınladı. “UEA Üye Ülkeleri’nin İklim Değişikliği Bildirisi (IEA Member Countries’ Statement on Climate Change)”nde bakanlar, UEA tarafından ekonomik büyümeye zarar vermeden iklim hedeflerinin gerçekleşmesini sağlayacak 4 enerji politikasına arka çıktılar.

   UEA, kuruluşunun 40. yılını kutlamaya hazırlanırken iki günlük konferans “Yarının Enerjisi İçin Küresel Sinerji” teması altında gerçekleşti. 1974 yılında kuruluşundan itibaren, önemli bir şekilde değişen küresel enerji yapısı ile birlikte, katılımcılar, kendi aralarında yüksek derecede dayanışmaya vurgu yaptılar.

Toplantının sonunda, UEA Bakanlık Yöneticisi’nin Özeti (IEA Ministerial Chair’s Summary)” konuşmasında, Bakan Yıldız: “UEA’nın kuruluşunun 40. yılında, bakanların tartışmaları, değişmekte olan enerji yapısı ile başa çıkmak ve uluslararası enerji marketleri üzerine etkisi olan jeopolitik olaylar üzerine yoğunlaştı.” dedi. “Küresel enerji talebindeki artış, yeni üretim alanları, enerji haritası üzerindeki arz-talep değişimleri, enerji güvenliği ve çeşitliliği, enerji etkin kullanımına (energy efficiency) yoğunlaşma, enerji, istikrarlı gelişme ve geniş çaplı büyüme arasındaki bağlantı, özellikle de küresel ekonomik iyileşme ile birikte, karşılaştığımız artan talep sorunu da bakanlarla birlikte partnerlerin tartışmalarını şekillendirdi.” diye ekledi.

Ortak Deklarasyon

Birleşme Üzerine Ortak Deklarasyon üzerinde yedi partner ülkenin altısı ve UEA Sekreterliği ile anlaşmaya varıldı. Deklarasyon ile birlikte UEA ve partner ülkeler ilk defa, zaten çoktandır güçlü olan dayanışmalarına yine karşılıklı olarak olarak çoklu bir boyut ekleyerek, karşılıklı menfaatlerini keşfetme isteklerini açıkça dile getirdiler.

UEA Yöneticisi Maria van der Hoeven: “Enerji haritası yeniden çizildikçe, ortaya çıkan temel ekonomiler olarak UEA’nın 28 üye ülkesinin hepsi neredeyse aynı enerji sorunları ile karşılaşmakta ve hepimiz istikrarlı ve güvenli bir enerji geleceği yaratma konusunda aynı çıkarları paylaşıyoruz. İşte bu yüzden Brezilya, Çin, Rusya, Endonezya, Hindistan ve Güney Afrika gibi UEA’ya üye olmayan, ancak dinamik ülkelerle çalışma konusuna değinmekte.” diye konuştu.

“Geçtiğimiz yıl boyunca bu anahtar ülkelerle olan karşılıklı bağlarımızın üzerine nasıl bir şeyler inşa edebiliriz diye tartıştık. Bugün ortaya çıkardığımız bu deklarasyon, dayanışmamıza, yeni ve daha geniş yaklaşımlarımıza doğru atılan, ortak fikirlerimizi kolaylaştıracak ve hayati bir önem arz eden bir adımdır, aramızdaki bu dayanışma, günümüzün enerji fırsatlarını ve problemlerini daha iyi yansıtmaktadır” diye ekledi.

Van der Hoeven, deklarasyon üzerine daha ileri görüşmelerin de yapılacağını söyledi ve birlikte çalışmanın, karşılıklı çıkarların, karşılıklı bilgi paylaşımının önemine değindi.

   Deklarasyon’u indirmek için tıklayınız.

   Yönetici Özeti’ni indirmek için tıklayınız.

   İklim Değişikliği Bildirisi’ni indirmek için tıklayınız.

   Yazan: İbrahim Yavuz KULAKLI

   Kaynak: iea.org

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.