29.3 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Birleşik Krallık, Suriye’deki İlk Hava Saldırılarına Başladı

İşçi Partisi’nden 66 vekilin desteğiyle birlikte meclisteki üstünlük sağlanarak, 223’e karşı 397 oyla sonuçlanan oylama sonunda, Suriye’deki IŞİD hedeflerini ilk kez bombalamak amacıyla, savaş uçakları Kıbrıs’taki hava üssünden havalandı.

www.theguardian.com
www.theguardian.com

Meclisteki 10 saat süren görüşmelerde, vekiller oldukça kapsamlı bir tartışma gerçekleştirdi. 2013’te, Suriye’deki Beşar El Esad yönetimine karşı gerçekleştirilmesi planlanan hava saldırılarına onay çıkmamıştı. Bu nedenle Muhafazakar Parti lideri David Cameron, 2013’te küçük düştüğü oylamadan bu kez zaferle ayrıldı.

Karar, Obama tarafından da hemen olumlu karşılandı.

İşçi Partisi’nden olan Muhalefet Dışişleri Bakanı Hilary Benn, faşistlerle karşı   karşıya oldukları, değerlerinin ve inançlara karşı olan toleranslarının bu faşistler tarafından hiçe sayıldığını belirtti. Bu yüzden İşçi Partili vekillerden bu hava saldırıları için evet oyu vermelerini rica etti.

www.insidehousing.co.uk / Hilary Benn
www.insidehousing.co.uk / Hilary Benn

Cameron: “Evet demenin bir onuru, hayır demenin bir onuru var. Bu terörizm ile nasıl savaştığımızla ilgili, savaşıp savaşmadığımızla değil.” açıklamasını yaptı. Ardından, Tunus’ta ve diğer ülkelerde IŞİD tarafından gerçekleştirilen terörist eylemlerde Birleşik Krallık vatandaşlarının öldüğünü belirterek, açık bir şekilde IŞİD’in ülkelerini de hedef aldığını dile getirdi.

i.telegraph.co.uk / Dan Jarvis
i.telegraph.co.uk / Dan Jarvis

İşçi Parti liderliğine rakip olan ve eski asker Dan Jarvis, IŞİD’i faşistlere benzeterek şunları söyledi: “1940’da savaş kabinesi toplandığında, Nazizm’e karşı sonucu belirleyenler yine İşçi Partili bakanlardı. IŞİD, günümüzün faşistleridir ve insanlık aleminin savunmasında, ortak düşmana karşı ortak nedenlerden dolayı ittifaklarımızla birleşmede halen bir itibar var ve umarım bunu gerçekleştireceğiz.

Mecliste tartışmalar sürerken, iki bin civarında protestocu meclisin önünde “Suriye’yi bombalamayın, barış istiyoruz” sloganlarıyla oylamayı protesto etti.

 

Kaynak:

http://www.lemonde.fr/europe/article/2015/12/03/le-royaume-uni-s-engage-a-son-tour-contre-l-etat-islamique-en-syrie_4822684_3214.html

http://www.theguardian.com/world/2015/dec/02/syria-airstrikes-mps-approve-uk-action-against-isis-after-marathon-debate#img-3

 

 

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.