25 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

“Batch Cooking” Kavramı Ne Demektir?

Günümüzde insanlar sabahtan akşama kadar yoğun tempoda çalıştıktan sonra eve yorgun argın döndüklerinde, yemek hazırlamak için gereken enerjiyi kendilerinde bulamamaktadırlar. Bu nedenle, genellikle, akşamları dışarıdan bir şeyler sipariş edip bunları yiyerek akşam yemeğini geçiştirmeyi tercih etmektedirler.

Anglo-Sakson ülkelerinde doğmuş olan batch cooking terimi Türkçeye “gruplar hâlinde pişirmek” veya “toplu/toptan pişirmek” olarak tercüme edilebilir. Bu kavram, tam olarak, hafta içi (veya “iş günlerinde”) yenilecek yemeklerin hafta sonundan (veya “tatil günlerinde, boş günlerde”) hazırlanmasını ifade etmektedir. Kişinin isteğine göre ya yenecek yemeğin tamamı hazırlanarak yemeğin yeneceği gün bu yemek ısıtılmaktadır ya da yemeğin malzemeleri ayrı ayrı hazırlanarak yemeğin yeneceği gün bu malzemeler birleştirilmektedir.

Batch cooking yönteminin temelde iki faydası vardır. Bunlardan birincisi insanlara zaman kazandırmaktır, ikincisi ise insanların daha sağlıklı beslenmelerini sağlamaktır. Bu iki faydasının yanı sıra batch cooking yöntemi ile aile üyelerinin tamamı, fazla emek isteyen haftalık hazırlığa yardım ederek ve haftalık yemek menüsünün içeriği hakkında fikirlerini beyan ederek batch cooking sürecine katılmaktadırlar. Böylece aile üyelerini bir araya getirerek üyelerin birlikte hoşça vakit geçirmesini sağlamak da batch cooking yönteminin üçüncü bir faydası olarak kabul edilebilir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.