9.6 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 4, 2024

Avrupa’da İslam Karşıtlığı – PEGIDA

pegida

“Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes” İslam karşıtı vatansever Avrupalılar olarak kendilerini adlandıran bir grup insanın bir araya gelmesinden oluşan bir organizasyondur. Gösteri faaliyetlerine 20 Ekim 2014 tarihinde Almanya’nın Sachsen eyaletine bağlı olan Dresden şehrinde başlamışlardır.

İslam dinini ve Avrupa Kıtasında yoğunlaşan İslam nüfusunu bir tehdit olarak algılayan PEGİDA kısa zamanda on binlerce taraftar bularak sokaklarda gösteri ve yürüyüşler düzenleyerek ülke genelinimanif-pegida-dresde[1] bu harekete destek vermeye davet etmiştir.  Hareketin ortaya çıkma sebebi Merkel hükümetinin uyguladığı göç ve iltica programından vatandaşın duymuş olduğu rahatsızlıktır. Grup İslam terörizmini adeta bir koz olarak kullanmakta ve dillerinden düşürmemektedir. PEGİDA Neonazi bir birleşme olarak görülmemekle birlikte söylemleri ve düşünce yapıları dikkate alındığında savundukları konuların Neonazi ideolojisine olan benzerlikleri gözle görülmektedir.

Alman Adalet Bakanı Heiko Maas tarafından utanç verici ve oldukça çirkin bir hareket olarak nitelendirilen PEGİDA, hükümet kanadından destek görmemektedir. Süddeutsche Zeitung gazetesine röportaj veren Maas bu tarz söylemlerin ülke genelinde huzuru bozacağını ve yabancı vatandaşları kışkırtacağını söylemektedir. Maas’a göre ülke huzuru tehdit altındadır. Kışkırtmalar hem Alman vatandaşlarına hem de yıllardır bir arada yaşadığımız yabancıları zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır diyen Maas hareketin bir an önce son bulmasını organizasyonun üyelerinden rica etmektedir.

PEGİDA’nın hükümetten beklentileri daha sıkı bir göç politikasının uygulanmasıdır. Özellikle çalışma amacıyla ülkeye göç etmek isteyen mültecilerin önünün kesilmesi gerektiğini düşünülmektedir. Hristiyan kültürüne karşı herhangi bir tehdidin önüne geçilmeli ve Hristiyan kültürünün korunması gerekmektedir. Ancak bu sayede ülkede huzur ve mutluluk sağlanabilecektir.

PEGİDA’ya karşı Türk ve Alman akademisyenlerden de tepkiler gelmektedir. Özellikle Almanya’nın 2013 senesine ait “Göç Raporu” sonuçları gerçeği açıkça ortaya koymakta ve Almanya’ya göç hareketlerinin en çok Hristiyan ülkelerden yapıldığı görülmektedir. Bu rapora göre Almanya’ya 2013 senesinde en çok göç Polonya, Romanya, Bulgaristan, İtalya, İspanya tarafından yapılmıştır. Görüldüğü üzere bu ülkelerin hepsi Hristiyan’dır. Buradan hareketle Alman hükümeti yayınlamış olduğu resmi rakamlarla PEGİDA’yı haksız çıkartmaktadır diyebiliriz. Avrupa genelinde PEGİDA’ya karşı insanlar örgütlenmeye başlamıştır. Bu da oldukça önemli bir gelişmedir. Bu sayede İslam ve yabancı karşıtı hareketlerin Kıta genelinde prim yapmadığı ve insanların bir arada huzur içinde yaşamayı istedikleri görülmektedir.

 

KAYNAKÇA

  1. http://www.xn--deutsch-trkische-akademiker-q3c.de/die-pegida-hatte-recht-wir-hatten-unrecht/
  2. http://www.stern.de/politik/deutschland/pegida-fragen-und-antworten-zu-der-anti-islamisierungs-bewegung-2158857.html
  3. http://www.welt.de/politik/deutschland/article135308170/De-Maiziere-will-Pegida-Hetze-mit-Fakten-kontern.html
  4. http://www.welt.de/politik/deutschland/article135308170/De-Maiziere-will-Pegida-Hetze-mit-Fakten-kontern.html
  5. http://www.spiegel.de/politik/deutschland/pegida-heiko-maas-nennt-proteste-schande-fuer-deutschland-a-1008452.html
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.