25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Atlantik Okyanusu’ndaki %100 Yenilenebilir Enerjili İlk Ada

Kısa bir süre sonra yenilenebilir enerji alanında bir ilk gerçekleşecek. El Hierro adası, yani İspanyol Kanarya Adaları’nın en küçük parçası, enerji ihtiyacının %100’ünü su ve rüzgar sayesinde karşılamak üzere. Haziran ayında açılacak olan ve içinde 5 adet rüzgar gülü bulunduracak olan tarla sayesinde (bu rüzgar gülleri 11,5 megawatt güç sağlayacak) ada, “enerji bağımsızlığı”na kavuşmuş olacak.

Fas kenarında yer alan, içinde 10.000 kişinin yaşadığı ada, artık en önemli iki kaynağına güvenecek: Rüzgar ve deniz. Rüzgar esmediği zaman, görevi hidroelektrik devralacak. Bununla birlikte, rüzgar estiği zaman, üretilen fazladan elektrik, suyu deniz kenarındaki bir bölgeye (birinci rezervuar) pompalamak için kullanılacak ve bu su bu sefer bir ikinci bölgeye (ikinci rezervuar) pompalanacak (700m yüksekliğindeki bir volkan kraterine). Böylece rüzgar gücü azaldığında, ikinci bölgeye depolanan yüksekteki su, birinci bölgeye doğru bırakılacak ve iki bölge arasında yer alan tirbünler sayesinde elektrik üretimi sağlanacak. Bu yenilikçi fikir sayesinde, iklimsel risklere ve yenilenebilir enerjilerde yaşanan kesinti sorununa rağmen istikrarlı bir enerji üretimi sağlanacak.

Bu sayede El Hierro, CO2 salınımını her yıl 18.700 ton azaltacak ve yıllık 40.000 varil olan petrol tüketimine de bir son verecek.

El Hierro
Elektrik Üretim Sisteminin Nasıl Gerçekleştiği

Aynı zamanda adanın ekolojik tutkuları bununla da sınırlı kalmıyor. Yetkililer, adadaki 6.000 arabanın hepsini elektrikli araca çevirmiş durumda. Bu sayede otoriteler, aynı zamanda adaya daha çok turist de çekmek istiyorlar. Bu arada adanın başardıkları, daha şimdiden pek çok Havai, Danimarka, Japon ve Endonezya adasının da dikkatini çekmiş durumda.

Yazan: İbrahim Yavuz KULAKLI
Kaynak: Le Monde

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.