20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024

Asyalı Milyonerler- En Zengin Milyonerler

Çağdaş tarihte ilk defa Asyalı milyonerler[1], en zengin Avrupalı ve Kuzey Amerikalı milyonerlerden daha fazla para kazanıyorlar. Kazanmaya da devam edecekler.

Capgemini adlı bir danışma firmasının yayımladığı rapora göre (Buradan İndirebilirsiniz), Batı’daki milyonerler ile kıyaslandığında Asyalı milyonerler hem sayıca daha fazlalar, hem de daha zengin bir duruma geldiler.

Firma yıllık raporunu, her kıtadaki “high net worth individuals”[2] olarak adlandırılan kişilerin –yani 1 milyon Amerikan dolarından fazla parası olan kişilerin- sayısından ve zenginliğinden yola çıkarak hazırladı.

Geçtiğimiz yıl, Asyalı milyonerlerin zenginliği %10 arttı (ki bu rakam, Avrupalı zenginlerin büyüme oranının iki; Kuzey Amerikalı zenginlerin büyüme oranının ise beş katı). Böylece Asyalı milyonerlerin toplam zenginliği, Kuzey Amerikalı zenginlerin 16,6 trilyon dolarlık toplam zenginliğini geçerek, toplamda 17,4 trilyon dolara ulaştı.

Raporun sonuçlarına göre Çin ve Japonya’daki zenginler[3], her iki ülkedeki yavaşlayan büyüme hızına rağmen,  2015’te tüm dünyada ortaya çıkan yeni milyonerlerin %60’ını oluşturdular. 2015 yılında Çin’in büyüme hızı, son 25 yıldaki en düşük seviyesine ulaştı. Japonya’nın gayrisafi yurt içi hasılası ise son iki çeyrekte art arda azalarak ülkeyi ekonomik durgunluğun kıyısına getirdi.

Rapora göre 2026 yılına gelindiğinde Asya-Pasifik milyonerleri, Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika’daki milyonerlerin hepsinin toplamından daha fazla zenginliği ellerinde bulunduracaklar. Söz konusu tahmin, milyoner nüfusun ve zenginliğin son on yıllık süreçte ikiye katlandığı Asya’daki en zengin %0,1’lik kesimin hızlı yükselişine dayanmakta.

Kuzey Amerika’da zenginliğin büyüme hızı 2014’te %9 iken, 2015’te %2’ye düşmüş durumda. Latin Amerikalı milyonerler ise her iki rakamda da küçülme yaşayarak büyüme hızlarından %2, toplam zenginliklerinden ise %4 kaybettiler.

Rapora göre bu küçülme büyük oranda Brezilya’daki politik krize, piyasanın eğretiliğine ve mal fiyatlarında yaşanan düşüşe dayanmakta.

İspanya’nın başı çektiği, Hollanda ve Almanya tarafından takip edilen Avrupalı milyonerler ise toplam zenginliklerini %5 oranında arttırdılar. İspanya şaşırtıcı bir biçimde, ülkede yaşanan zayıf büyümeye ve %21 oranındaki işsizliğe rağmen, kıtada en yüksek sayıda yeni milyonerleri çıkaran ülke oldu.

Foreign Policy’e Capgemini tarafından verilen aşağıdaki grafik, birkaç kişinin elinde bulunan küresel zenginliğin nasıl Asya’nın yararına değiştiğini göstermekte.

screen-shot-2016-06-23-at-12-45-08-pm

[1] Yazıda Asyalı milyonerlerden bahsedilirken daha çok Japonya ve Çin’e atıfta bulunulmuş olsa da, söz konusu Asyalı milyonerler şu ülkeleri kapsamaktadır: “Avustralya, Çin, Hong Kong, Endonezya, Hindistan, Japonya, Malezya ve Singapur”.

[2] Bu terim, yatırımda kullanabilecekleri mal ve mülkü, belirli bir miktar değeri aşan kişiler için kullanılmaktadır. Genellikle kişilerin ikamet ettiği mülkün değeri hesaba katılmaz ve bu mülk dışında “yatırımda kullanabilecekleri finanssal gücü” 1 milyon Amerikan dolarından fazla olan kişiler “high net worth individual” olarak kabul edilir.

[3] Şişman kediler (fat cats) olarak betimlenen bu kişiler, aynı zamanda politikacılara “bağış” yapan kişilerdir.

 

* Bu yazı, Foreign Policy başlıklı sitenin “Asian Millionaires: The Richest Millionaires” başlıklı yazısından çevrilmiştir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.