28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

“Aromantizm” Kavramı Ne Demektir?

Aromantizm kavramı, kısaca, “aşk ilişkisinde partnerine duygusal bağlarla (kelimenin tam anlamıyla “romantik bağlarla”) bağlanamamak” anlamına gelmektedir. Aromantikler, partnerlerini gördüklerinde midelerinde kelebekler uçuşmamaktadır. Bu nedenle ilişkilerini romantik bir temel üzerine değil de daha çok arkadaşlık, mantık, cinsellik v.b. başka bir temel üzerine inşa etmektedirler.

“Aromantizm” kavramının “aseksüalite” kavramı ile karıştırılmaması gerekmektedir. Aseksüalite kavramı, “bir kimsenin duygusal açıdan bağlanabilmesi, âşık olabilmesi ancak, âşık olduğu veya hoşlandığı kişiye fiziksel ve cinsel bir arzu duyamaması” anlamına gelmektedir. Aromantik kimseler ise başka kişilere fiziksel ve cinsel bir arzu hissetseler de bu kişilere âşık olamamaktadırlar ve bu kişilerle duygusal bir aşk ilişkisi yaşayamamaktadırlar. Aromantikler ve aseksüeller, bayrakları açısından da farklılık göstermektedirler:

Aromantizm Bayrağı ©aminoapps.com
Aseksüalite Bayrağı ©upload.wikimedia.org

Aromantik kişilerin partnerleri bu kişilere âşık ise bu aşkları, duygusal bir karşılık olmadığından dolayı, neredeyse platonik olmaktadır. Bu nedenle aromantik kişiler, ilişkilerinde duygusal davranamadıklarından dolayı, partnerleri tarafından “soğuk olmakla” eleştirilebilmektedirler. Ancak aromantikler, tüm ilişkilerinde duygusuz olan kimseler değildirler. Bu kişiler aile ve arkadaş ilişkilerinde duygusal olabilmektedirler.

Son olarak belirtilmesi gerekir ki ilişkide bir tarafın karşı tarafa duygusal bağlarla bağlanamaması ile karşı tarafa saygısızlık etmesi durumları birbirinden ayrılmalıdır. Bu kapsamda bir kişinin, aromantik olduğu bahanesiyle, partnerine saygısızca davranması kabul edilebilir bir durum değildir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.