12.5 C
İstanbul
Çarşamba, Şubat 28, 2024

Amerika ve Silahlar: Bazı Gerçekler ve İstatistikler

  • Amerika Birleşik Devletleri (ABD) her 100 bin kişi için 2.9 cinayet oranına sahip

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (United Nations Office on Drugs and Crime) 2012’de yayımladığı rapora göre Amerika’da her 100 bin kişide 2.9 cinayet oranı bulunmakta.

Fakat rapora göre ABD, dünyanın en kötü ülkesi değil, cinayet oranında birincilik ödülü her 100 bin kişide 68.43’lük oran ile Honduras’a ait.

ABD’nin komşusu Kanada ise 100 bin kişide 0.51’lik orana sahip. Ayrıca ABD, hoş olmayacak bir şekilde, Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında; 100 bin kişi için Fransa 0.06’lık orana, İngiltere ve Galler 0.07’lik orana,  Almanya ise 0.19’luk orana sahip.

  • Silah yasası reformları direniyor

Birleşik Devletler Kongresi kanalıyla silah yasalarının sıkılaştırılması yönünde attığı adımlarda başarısız olan Obama, IŞİD internet sitelerini ziyaret eden ABD vatandaşlarının, “no-fly list” yani ABD’ye girişi ve çıkışı yasaklanan kişiler listesine koyulabileceğini ifade etti fakat bazı vatandaşların buna rağmen silah almaya gitmesini engelleyemedi.

“IŞİD sempatizanı olduğu bilinen bir kişi eğer bir silah dükkanı veya silah fuarına gitmek ve silah ve cephane almak isterse, bunu hiçbir şey engelleyemez.”

Obama ayrıca biraz daha akla uygun silah yasalarının yürürlükte olması ile ilgili yapılan herhangi bir yasa teklifinin, “ABD Anayasası İkinci Düzenlemesi’nin gaddar bir şekilde ihlal edilmesi” olarak görüldüğünü de ekledi.

  • Ulusal Tüfek Derneği (National Rifle Association) silah politikalarını etki altına almak amacıyla yılda 2.67 milyon euro harcıyor

Fakat Obama’ya göre lobicilik çalışması yapan güçlü grup, reformları kendisi ile görüşmeyecek.

Ulusal Tüfek Derneği’ni, sunulan silah kontrolü yasasını yanlış tanıtmakla suçladı.

Bu tartışmaların arkasından dernek, kendilerinin halkla ilişkiler görüşmesine dahil edilmek istenilmediğini iddia ederek bu çalışmada yer almayacaklarını açıkladı.

  • Demokratik Açık? Politik gerçeklikle anlaşmazlık içinde olan kamuoyu

Pew Araştırma Merkezi , reddedilen silah alımları üzerindeki denetimlerinin arka planını genişletmesini konu alan yasa düzenlemesinden iki yıl sonra yeni bir araştırma yayımladı.

Bu araştırma, kamuoyundaki düşüncenin politikacılardan çok daha farklı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre Amerikalılar’ın %88’lik kısmı silah satışlarındaki denetlemenin genişletilmesine destek veriyor.

  • Amerika’daki silah mülkiyeti dünyadaki en büyük orana sahip 

Küçük Silahlar Araştırmaları’na (Small Arms Survey) göre, Amerika’daki her yüz insandan en azından doksanı herhangi bir ateşli silaha sahip, bu oran da ABD’nin dünyadaki en yüksek orana sahip olduğunu gösteriyor.

Amerika bu oran ile listede ikinci sırada bulunan Yemen’den bile daha üst sırada. Yemen’de her 100 kişiden 55’inde ateşli silah bulunuyor. Avrupa’nın en çok silah bulunduran sivil insan sayısı ise her yüz kişide 46 kişi ile İsviçre.

  • Paris saldırganları yasal bir şekilde Amerika’da silah alabilirlerdi

2015’teki bir rapora göre güncel yasalar, Paris saldırısını gerçekleştiren Kouachi kardeşlerin de dahil olduğu terör listesinde olanlara bile silah alabilme yetkisi veriyor.

Rapordaki diğer bir ayrıntı, 2004 ile 2014 yılları arasında terör ile bağlantıları olduğundan şüphelenilen 2000 kişinin silah işlemlerinde rol aldığını gösteriyor.

  • Sandy Hook trajedisine rağmen okul saldırıları devam ediyor

Kasım 2012’de, Adam Lanza isimli bir şahıs Sandy Hook adlı bir ilkokula girmiş ve 20 genci ve 6 çalışanı öldürmüştü.

2013’ün ilerleyen zamanlarında, silah şiddetini bitirmek isteyen bir oluşum  olan “Everytown”, okullarda ve üniversitelerde ateşli silah olaylarını izlemeye başladı.

Bu oluşuma göre 2015’e kadar, 59’u ölüm, 124’ü ise yaralanma ile sonuçlanan 160 vaka gerçekleşti.

 

Bu haber, euronews adlı gazetedeki “America and guns: some facts and stats” adlı haberden siyasalhayvan ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

 

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.