20.5 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Amerika Birleşik Devletleri’nin Resmî Olmayan Bölgeleri (Kuşakları)

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), resmî olarak bölünmüş eyaletlerden ve bölgelerden oluşmaktadır. Ancak söz konusu resmî bölgelerin yanı sıra ABD’de bir de “kuşak” (İngilizcede “belt”) adı verilen, resmî olmayan bölgeler bulunmaktadır. Bulundukları bölgenin iklimine, bölgede ne yetiştirildiğine, yaşayan insan tipine v.b. etkenlere göre adlandırılmış olan söz konusu kuşaklar, resmî sınırlar ile çakışmamaktadırlar. Bu kuşakların bazıları aşağıda sunulmuştur.

İncil Kuşağı (The Bible Belt)

Adından da anlaşıldığı gibi Evanjelist Protestanların çoğunlukta ve politik açıdan güçlü oldukları bu kuşak muhafazakârdır. Bu kuşakta, kiliseye giden insan oranı, ABD’nin diğer bölgelerine kıyasla, daha fazladır. ABD’nin güneydoğusunda bulunan bu kuşak Kuzey Carolina’yı, Güney Carolina’yı, Georgia’yı, Florida’nın kuzeyini, Alabama’yı, Mississippi’yi, Louisiana’nın kuzeyini, Teksas’ın kuzeyini, Oklahoma’yı, Kansas’ın güneydoğusunu, Missouri’yi, Illinois’nin, Indiana’nın ve Ohio’nun güneyini, Batı Virginia’yı ve Virginia’yı, Tennessee’yi, Kentucky’yi ve Arkansas’ı kapsamaktadır.

Kilisesiz Kuşak (The Unchurched Belt)

ABD’nin kuzeybatısında bulunan söz konusu kuşak, İncil Kuşağı’nın aksine, kiliseye giden insan oranının ABD’de en az olduğu bölgedir. Söz konusu kuşak Nevada, Oregon, Washington ve Alaska eyaletlerinin tamamını kapsamaktadır.

Siyah Kuşak (The Black Belt)

ABD’nin güneydoğusunda bulunan söz konusu kuşakta, eski dönemlerden beri pamuk yetiştiriciliği ile uğraşılmaktadır. Eski dönemlerde pamuk tarlalarında çalıştırılan köleler siyahi olduklarından dolayı bugün de söz konusu kuşakta siyahi nüfusu yoğundur. Bu nedenle de söz konusu kuşağa Siyah Kuşak denmiştir.[1] Söz konusu kuşak Virginia’nın, Kuzey Carolina’nın, Güney Carolina’nın, Georgia’nın, Alabama’nın, Mississippi’nin merkezlerini, Arkansas ve Louisiana’nın da Mississippi sınırlarını kapsamaktadır.

Jell-O Kuşağı (The Jell-O Belt)

Adını, Mormonların çok sevdiği ve bu nedenle çokça tükettiği söylenen Jell-O markalı jöleden alan söz konusu kuşak, Mormonların yoğun bulunduğu bölgeyi anlatmak için kullanılmaktadır. Jell-O Kuşağı, New Mexico’nun batısını, Arizona’nın kuzey yarısını, Kaliforniya’nın güneyini, Nevada’nın güney yarısını, Utah’ı, Idaho’nun güneydoğusunu, Wyoming’in güneybatısını kapsamaktadır.

Mısır Kuşağı (The Corn Belt)

ABD’nin Orta-Batı Bölgesi’nde (Mid-West) bulunan söz konusu kuşakta, kuşağın adından da anlaşıldığı gibi, ABD’nin diğer bölgelerine kıyasla daha fazla mısır üretilmektedir. Söz konusu kuşak Michigan’ın güneyini, Ohio’yu, Indiana’yı, Kentucky’nin kuzeyini, Illinois’yi, Wisconsin’in güneyini, Missouri’yi, Kansas’ın kuzeydoğusunu, Nebraska’nın ve Güney Dakota’nın doğusunu, Iowa’yı, Minnesota’nın güney yarısını ve Kuzey Dakota’nın güneydoğusunu kapsamaktadır.

Buğday Kuşağı (The Wheat Belt)

Adından da anlaşıldığı gibi Buğday Kuşağı, ABD’de zirai önceliği buğdaya vermiş olan bölgeleri anlatmak için kullanılmaktadır. Söz konusu kuşak Montana’nın büyük bir kısmını, Kuzey Dakota’yı, Güney Dakota’yı, Nebraska’yı, Wyoming’in güneydoğusunu, Colorado’nun doğusunu, Kansas’ı, Oklahoma’nın kuzey yarısını, New Mexico’nun doğusunu ve Teksas’ın kuzeyini kapsamaktadır.

Pirinç Kuşağı (The Rice Belt)

Adından da anlaşıldığı gibi Pirinç Kuşağı, ABD’nin pirinç yetiştirilen bölgelerini anlatmak için kullanılmaktadır. Söz konusu kuşak Teksas’ın güneydoğusunu, Louisiana’nın merkezini ve kuzeydoğusunu, Mississippi’nin kuzeybatısını, Arkansas’ın doğusunu, Tennessee’nin batısını ve Missouri’nin güneydoğusunu kapsamaktadır.

Güneş Kuşağı (The Sun Belt)

ABD’nin güneyi boyunca uzanan en güneşli bölgelerinin oluşturduğu kuşaktır. Söz konusu kuşak Kuzey Carolina ile Tennessee’nin güneyini, Güney Carolina’yı, Georgia’yı, Florida’yı, Alabama’yı, Mississippi’yi, Arkansas’ın ve Oklahoma’nın güneyini, Louisiana’yı, Teksas’ı, Colorado’nun, Utah’ın ve Nevada’nın güneyini, New Mexico’yu, Arizona’yı ve Kaliforniya’nın güney yarısını kapsamaktadır.

Pas Kuşağı (The Rust Belt)

ABD’nin Orta-Batı (Mid-West) ve Kuzeydoğu (North-East) Bölgeleri’nin bir kısmını kapsayan Pas Kuşağı, adını bir zamanlar söz konusu kuşak içerisinde üretim yapan ancak artık kapanmış ve paslanmış olan fabrikalarından almaktadır. Söz konusu kuşak, New York eyaletinin güneybatısını, Pennsylvania’nın kuzey yarısını ve batısını, Batı Virginia’nın ve Kentucky’nin kuzeyini, Michigan’ın güneyini, Ohio’yu, Indiana’nın kuzey yarısını, Illinois’nin kuzeydoğusunu ve Wisconsin’in güneydoğusunu kapsamaktadır.


[1] Ancak, söz konusu bölgeye daha önceki dönemlerde Siyah Kuşak denmesinin temel nedeni, bu bölgedeki toprağın siyah rengidir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.