28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Aliko Dangote- Dünyanın En Zengin Afrikalısı…

Uluslararası ekonomi dergisi Forbes tarafından dünyanın 43’üncü zengin adamı seçilen Aliko Dangote, Afrikalı girişimciler arasında ilk sıraya yerleşiyor.

Gıda, şeker, pirinç, inşaat, tekstil, çimento ve bir çok alanda ticaret yapan Aliko Dangote net mal varlığının 12 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Nijerya borsasında yaklaşık 10 milyar dolar payı bulunan Aliko Dangote, Forbes’un bu hafta açıkladığı 40 kişilik listede yer alarak dünyanın en zengin Afrikalısı olarak tarihe geçti.

DANGOTE Grup

Nijerya’nın Kano şehrinde 1957 yılında doğmuş Yönetim Kurulu Başkanı Aliko Dangote, kendi kendini yetiştirerek büyük bir servete sahip olmuş. Küçük bir ticaret firması olarak ticaret hayatına başlayan Dangote Grup 1977 yılında kurulmuştur. Dangote grup mükemmel iş uygulamaları ve Afrika’nın en çeşitli iş gruplarından oluşan bir şirket kimliği taşıyor olmasıyla da Afrika’da bilirnirliliği oldukça yüksek bir şirket. Bünyesinde bir çok ürün ve yatırım grubunu bulunduran Dangote Grup, çimento (üretim / ithalat) şeker (üretim), arıtma tuz, rafineri un ve irmik, makarna, lojistik , liman yönetimi ve emlak gibi alanlarda iş sahası yaratıyor.

Grup Dangote; bugün itibariyle 800 bin ton şeker üretim kapasitesi ile dünyanın üçüncü büyüğüdür. Bunların dışında, Dangote Grup, tuz fabrikaları ve un fabrikaları olmasının yanı sıra aynı zamanda pirinç, balık, makarna, çimento ve gübrede de önemli bir ithalatçıdır.

Ayrıca birçok ülkeye pamuk, kaju fıstığı, kakao, susam ve zencefil ihracatı yapmakta olan Grup, gayrimenkul, bankacılık, ulaşım, tekstil ve petrol ve gaz konusunda büyük yatırımlar yapmaktadır.

Şirket bünyesinde 11 binden fazla çalışanı olan Dangote Grup, Batı Afrika’nın tamamının en büyük sanayi şirketler topluluğudur.

Afrikalı zenginler ve mal varlıkları şöyle sıralanıyor:

 1. Nijeryalı Alico Dangote
  (12 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 2. Güney Afrikalı Nicky Oppenheimer ve ailesi
  (6,4 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 3. Güney Afrikalı Johann Rupert ve ailesi
  (5,7 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 4. Mısırlı Nasif Saviris
  (5,5 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 5. Nijeryalı Mike Adenuga
  (4,6 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 6. Güney Afrikalı Christoffel Wiese
  (3,7 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 7. Faslı Osman Benjelloun
  (2,75 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 8. Güney Afrikalı Patrice Motsepe
  (2,65 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 9. Mısırlı Necip Saviris
  (2,5 Milyar Dolar / Billion Dollars)
 10. Mısırlı Muhammed Mansur
  (2.2 Milyar Dolar / Billion Dollars)

* Bu makale, gerekli izinler alınarak, “Africa Time” adlı derginin Kasım sayısından alıntılanmıştır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.