20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024

Afrikalı Kadınlar

Toplumda, Afrikalı kadınlar çok önemli bir role sahipler. Son araştırmalara göre Afrikalı kadınlar, tarım sektörünün işgücünün %70 temsil etmekte ve tüketilen gıda ürünlerin %90’ın üreticisi konumundadır.

Afrikalı kadını kadın yapan her şeydir. Görevleri sadece ev bakım, çocuk bakım ile sınırlı değildir. Afrikalı kadın bir üreticidir. Tarımdan ticarete, eğitimden sağlığa, evin gelirine kadar büyük katkı sağlamaktadır.

Afrika’da kadın genelde aslana benzetilir, çünkü güçlüdür. Ona verilen tüm roller ona bir takım saygınlık sağlamaktır.

Afrikalı Kadınlar ve Eğitim

Eğitim hakkı insan haklarının en önemlilerinden birisidir. Toplumun ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Afrika’da kadınların okuma yazma oranı oldukça düşüktü. Bunun sebebi ise toplumun kadınlara yönelik kabul edilen geleneksel değerlerlerdi. Çünkü o değerler toplumun iç dengelerini sağlayan kurallar olarak görülüyordu. Eski değerler gereğince kadının modern okula gitmesine izin verilmiyordu, çünkü okula giden kızın gelecekte kocasına saygı duymayacağına inanılıyordu. Bu tür inançlardan dolayı kızlar okula gönderilmiyordu ve küçük yaşlardan ev isleri öğreniyorlardı. Fakat bugün kızların okuması için bir takım mücadele veriliyor ve bu çalışmaya yönelik organizasyonlar, dernekler ve vakıflar oluşturuldu.

Afrikalı Kadınlar ve Ekonomi

OCDE, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü araştırmasına göre Afrika ekonomisinde kadınların emeği büyük öneme sahip. Afrikalı kadınları tarım sektörünün işgücünün %70 temsil etmektedir ve tüketilen gıda ürünlerin %90’ının üreticisidir. Kadınların Afrika ekonomisinde üretim gücü %61,9 olup dünyanın diğer bölgedeki kadınların üretim gücünden yüksektir.

Afrikalı Kadınlar ve Özgürlük

Maalesef Afrikalı kadınların hak ettiği yere ulaşmaları için bir takım zorluk söz konusudur. O zorluklardan biri gelenek ve eski değerlerdir. Son dönemlerde gelenek ve kadın konulu tartışmaları Afrika ülkelerinde gündemde yer alıyor. Ama konu ile ilgili yavaş yavaş aydınlık günlere geçiyoruz.

Yıllardır masum olan Afrikalı kadınlar tarihinin unutanlarından olmak istemiyorlar artık.

Kadınlar tarafından kurulan dernek ve yapılan forumlar aracılığıyla Afrika kadını, sessizliklerine son vermeye kararlıdır. Kadınlar tarih boyunca hep ikinci plana itildiği bir kıtada, bugün siyaset gibi alanlarda kariyer yaparak, eski düzeni alt üst etmektedir ve toplumsal devrimi gerçekleşmektedir. Lakin Afrika’nın her yerinde siyasette yer alan kadınların sayısı son yıllarda çoğalmaktadır. Kadınlar milletvekili, bakan, büyükelçi… gibi roller üstlenmekteler.

Bu alanla ilgili bazı bölgeler diğerlerden daha gelişmiştir. Örneğin %24 ve %11 Parlamentoda kadınların ortalamasıyla İngilizce ve Portekizce konuşan Güney ve Doğu Afrika ülkeleri Fransızca konuşan Batı ve Orta Afrika ülkelerinden bu konuda öndedirler.

Afrika’da Güçlü Kadınlar

Kadınların özgürleşmesiyle, Joyce Banda, Malawi Cumhurbaşkanı gibi kadınların güçlendirmesinde büyük gelişmeler yaşanıyor. Ellen Johnson, Liberya Cumhurbaşkanından sonra İkinci Afrikalı Cumhurbaşkanıdır. Onların dışında Fatou Bensouda, “Korkusuz” Gambiyalı olarak tanımlayan Uluslararası Ceza Mahkemesi Başkanı da bir başka örnek.

Güney Afrika’da Johannesburg çelik kraliçesi olan Nonkululeko Nyembezi-Heita‘nın hızlı yükselişi Afrika’nın tarihinde en hızlı yükselişlerden biridir.

Özet olarak, bir kadın eğitmek bir ulus eğitmektir. Okuma- yazmayı bilen veya bilmeyen Afrikalı kadınların Afrika’nın kalkınması için önemli sütunlardan olması, bu kadınları saygıyı hak etmeleri için yeterlidir.

Yazan: Leila Lamou

 

Bu makale, gerekli izinler alınarak, “Africa Time” adlı derginin 2014 Kasım sayısından alıntılanmıştır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.