21.5 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023

Ada Hegerberg: Futbol Tarihinin İlk Kadın Altın Top Ödülü’nü (Ballon D’Or Féminin) Kazanan Futbolcusu

Not: Bu yazıda verilmiş olan bilgilerin tamamı (kişinin oynadığı kulüp, kazandığı şampiyonluklar, gol istatistikleri, maaşı v.b.), Ada Hegerberg’in ödülü kazanmış olduğu 2018 yılına ait bilgilerdir.

Altın Top Ödülü (Ballon d’Or), ortaya çıktığı 1956 yılından beri yalnızca erkek futbolculara verilmiştir. Altın Top Ödülü’nün “Erkek Altın Top (Ballon d’Or masculin)” ve “Kadın Altın Top (Ballon d’Or féminin)” olmak üzere iki ayrı kategoride verildiğini görebilmek için 2018 yılını beklemek gerekmiştir. Sonuçta, futbol tarihinde ilk defa 3 Aralık 2018’de verilen Kadın Altın Top Ödülü’nü o zaman 23 yaşında olan Norveçli oyuncu Ada Hegerberg kazanmıştır.

Ada Hegerberg, ödülü aldığında Fransa’nın Olimpik Lyon takımında oynamaktadır ve kendisinin kariyeri pek çok başarı ile doludur. Hegerberg, ödülü aldığı dönemde, toplamda üç kez (2016, 2017, 2018 yıllarında) Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu ve toplamda dört kez (2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında) Fransa Ligi şampiyonluğunu kazanmıştır. Olimpik Lyon’daki kariyeri boyunca maç başına ortalama 1,24 gol atmış olan Ada Hegerberg, toplamda oynadığı 147 maçta 182 gol atarak oynadığı maç sayısından fazla gol atmayı başarmıştır. Ayrıca 2016 yılında UEFA tarafından yılın en iyi kadın oyuncusu seçilmiştir ve 2017 yılında Şampiyonlar Ligi’nde toplamda 15 gol atarak rekor kırmıştır.

Ada Hegerberg’in futbolcu bir aileden gelmesinin onun bu parlak kariyerine katkı sağladığı söylenmektedir. Çünkü, Altın Top sahibi oyuncunun babası Stein Erick, erkek kardeşi Silas, annesi Gerd ve ablası Andrine de profesyonel futbolculardır.

2018 yılında, yıllık yaklaşık 450 bin avroluk brüt kazancıyla dünyanın en iyi kazanan kadın futbolcusu olan Ada Hegerberg’in Arsenal ve Thierry Henry hayranı olduğu da verilen bilgiler arasındadır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.