25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Honduras (Video)

Honduras, yani resmî adıyla “Honduras Cumhuriyeti”,  Orta Amerika’da bulunan bir cumhuriyettir. Bazı zamanlar “İspanyol Hondurası” olarak da anılmaktadır, bunun nedeni günümüzde “Belize” olarak bilinen “Britanya Hondurası”ndan ayırt edilmesinin kolaylaştırılmasıdır.

Honduras, Batısında Guatemala, Güneybatısında El Salvador, Güneydoğusunda Nikaragua ile komşudur. Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’dır. Honduras’ın yüzölçümü 112 bin 492 km2’dir. Türkiye’nin 783 bin 562 km2’lik alanı ile kıyaslandığında, neredeyse Türkiye’nin 7’de 1’i kadar bir alan kaplamaktadır.

Honduras, 16.yüzyılda, 1524 yılında başlayacak olan İspanyol sömürüsü öncesinde, Amerikan yerli halklarının yaşadığı yerlerden biridir. Döneminde özellikle de Mayalar burada yaşamaktadır. İspanyol sömürüsü sonrasında Katolik inancı ve hâlâ baskın olan İspanyol dili, Honduras’a yerleştirilmiştir. İspanya’dan bağımsızlığın kazanılması 1821 yılında olacaktır.

Honduras’ın demografik yapısına bakıldığında, nüfusun neredeyse %90’lık büyük bir kısmının “Mestizo” denen ve Avrupalı-Amerikan Yerlisi karışımı melezlerden oluştuğu belirtilmektedir. Geri kalan %10’luk kesimin %7’si Amerikan Yerlisi, %2’si Siyah ve %1’i de Beyaz’dır.

Honduras’ın zenginliği sahip olduğu altın, gümüş, bakır gibi zengin mineraller, kahve, tropikal meyve ve şeker kamışından gelmektedir. Son zamanlarda tekstil sektörünün de ülkede gelişmekte olduğu söylenmektedir.

Honduras’ın bayrağı, 1821- 1841 yılları arasında varlığını sürdürmüş olan ve günümüz Orta Amerika’daki ülkelerini kendi bünyesinde toplayan Orta Amerika Federal Cumhuriyeti’nin bayrağından esinlenerek tasarlanmıştır. Honduras, 1866 yılına kadar işte bu Orta Amerika Federal Cumhuriyeti’nin bayrağını kullanmıştır, 1866 yılında ise yeni millî bayrağına geçmiştir. Bayrakta bulunan iki mavi şerit Pasifik Okyanusu’nu ve Karayip Denizi’ni , aynı zamanda mavi gökyüzü ve kardeşlik kavramını da temsil etmektedir bu mavi şeritler. Ortadaki beyaz şerit ise  okyanus ile deniz arasındaki kara parçasını temsil etmektedir. Beyaz şeridin üstünde bulunan 5 mavi yıldız ise, bu kara parçası üzerinde bulunan eski Orta Amerika Federal Cumhuriyeti’nin şimdi ayrı olan 5 ülkesini temsil etmektedir, yani; El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Honduras ve Guatemala.

Etimolojik kökenine bakıldığında “Honduras” kelimesi İspanyolca’daki “Hondura” yani “derinlik” kelimesinin çoğul hâlidir. Bu ismin ya “demirleme yeri” anlamına gelen “fondura”dan zamanla değişerek geldiği, ya da Kristof Kolomb’un Honduras için “Tanrı’ya çok şükür o derin yerlerden çıktık” derken kullandığı “derin yerler” sözünden geldiği düşünülmektedir.

Coğrafyasından bahsetmemiz gerekirse: Honduras, Güneyden Pasifik Okyanusu’na “Fonseca Körfezi” ile bağlanmaktadır; Kuzeyden ise Karayip Denizi’ne Honduras Körfezi ile bağlanmaktadır. Bununla birlikte Honduras, kıyı şeridinde dar bir biçimde bulunan ovalar dışında oldukça dağlık bir ülkedir, bu nedenle de hidroenerji potansiyeli yüksektir. Bununla birlikte Biyolojik Canlı Koruma Alanı olan ve UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan “Rio Platano” ve Nikaragua ile aralarında doğal sınır oluşturan Coco Nehri, Honduras’ın başlıca doğal zenginlikleri arasındadır.

Honduras, günümüzde bazı sorunlar ile karşı karşıyadır. Bunlardan en önemlisi yaşanan cinayetlerdir. Kasten insan öldürme sıralamasında Honduras, neredeyse 1000’de 1’lik oranıyla dünyada 1. sırada yer almaktadır. Bu nedenle güvenlik kaygılarının yaşandığı bir ülke olduğu söylenebilir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.