11 C
İstanbul
Salı, Şubat 27, 2024

Versay Sarayı (Video)

 • Versay Sarayı, Fransa’nın başkenti Paris’in güneybatısında, şehrin birinci bölge sınırına yaklaşık olarak 10 km’lik bir uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Saray sırasıyla, Fransız kralları 14. Louis, 15. Louis ve 16. Louis’nin konakladığı yer olmuştur. 1682 yılından Fransız İhtilâli’nin gerçekleştiği 1789 yılına kadar saray, kralların sürekli olarak kaldıkları yer hâline gelmiştir.
 • Geçmişine baktığımızda Versay bölgesi, ilk olarak 1561 yılında 9. Charles (Şarl)’ın finans sekreteri olan Martial de Loménie’ye satılır, daha sonra söz konusu topraklar Gondi ailesine satılacaktır.
 • Bu nedenle, 17. yüzyılın başlarına gelindiğinde, Versay Bölgesi’nin toprak sahipliği dönemin Paris Başpiskoposu olan Jean François Gondi’nin elindedir. Söz konusu topraklar 1623 tarafından Gondi’nin elinden alınır. Tam olarak 8 Nisan 1632 tarihinde ise, Kral 13. Louis tarafından Gondi’den topraklar ve toprakların sahiplik hakkı satın alınır. Bu tarihte Versay Sarayı’nın olduğu yerde sadece bir yel değirmeni bulunmaktadır.
 • Kendisinin agorafobiye, yani kalabalık yerlerde bulunmaktan korkma hastalığına yakalandığı söylenen 13. Louis, toplumdan uzak bir yere gidip orada avlanabilmek için, 1623’te Versay Ovası’nın tepesine taş ve tuğladan yapılmış olan küçük bir “kulübe” inşa ettirmek ister. Bu nedenle 1624’te söz konusu yel değirmenini ve değirmencinin evini satın alır. Bunun üzerine av için yapılması plânlanan 35 metre uzunluğunda ve yaklaşık 6 metre genişliğindeki yapının plânı çizilir. Plânın yapım aşamasına katılan 13. Louis, yine 1624 yılında plânın sahibi olur.
 • Söz konusu yapının inşaatı tamamlandığında bir mareşal bu yapıyı “cılız saray” olarak adlandıracaktır. Çünkü, oğlu 14.Louis’nin döneminin aksine, 13. Louis döneminde saray henüz çok sade bir durumdadır. 1630 yılında yapılan bir envanterde, kralın kaldığı 1. kattaki 3 odalı dairesinde bir bekleme odası, bir gardırop, bir masa ve bir yataktan başka pek de bir şey olmadığı söylenmektedir.
 • 1631 yılında konut üzerinde bazı genişletme çalışmaları yapılacaktır. Yaklaşık 1640 yılına kadar süren genişletme çalışmalarından sonra, 1643 yılında 13. Louis ölecek, yerine henüz o sırada 4 yaşında olan oğlu 14. Louis tahta geçecektir. Ancak 14. Louis henüz çok küçük olduğundan Versay Sarayı ile ilgilenemeyecek ve Saray, yaklaşık 18 yıl boyunca pek ilgi görmeyecektir. 14. Louis ve ve küçük kardeşi, babalarının ölümü sonrasında, Paris’in içinde bulunan Kraliyet Sarayı’na (Palais Royal) yerleşeceklerdir.
 • Henüz babası ölmeden önce, 1641 yılında, 14. Louis’nin, kardeşi ile birlikte o dönemde yaygınlaşan frengi hastalığından kaçmak için Versay’a geldiği bilinmektedir. Babasının ölümünden sonra ise 1651 yılında avlanmak için; 1652 yılında, daha önceden çıkan Prensler Ayaklanması’dan kaçtığı Poitiers’den dönerken; ve 1653 yılında tekrar avlanmak için Versay’daki konutuna gitmiştir.
 • Yine de, bu dönemlerin hiçbirinde 14. Louis, Versay’da avlanmaktan zevk aldığına dair bir şey söylemez.
 • 1660 yılında 14. Louis, Marie- Thérèse ile evlenmesinden 4 ay sonra, avlanmaktan zevk aldığını söyleyecektir. Böylece ilk olarak, babasının Versay’daki konutuna olan ilgisini açıkça söylemiş olacaktır. 14. Louis, böylece bahçeyi genişletmeyi ve büyükçe bir park yaptırmayı tasarlayacaktır.
 • 1661’in ilk yıllarında kralın oğlunun doğacak olması, kralın kardeşinin evlenecek olması ve böylece kraliyet ailesinin de genişleyecek olması nedeniyle, 14. Louis odaların krallar ile prensler arasında bölünmesi ile ilgili olarak konutta değişiklik yapılmasını ister.
 • 1664 yılından itibaren 14. Louis, Versay’da devlet meselelerini görüşebilirken birkaç gün sarayda konaklayabilmek amacıyla sarayın genişletilmesini ister. Bu görev mimar Louis Le Vau’ya verilir ve Le Vau, sarayın yüzölçümünü üç katına çıkarır. Aynı zamanda Le Vau sarayda “güneş” temasını uygulayacaktır ve saraya çokça lüks eşya getirilecektir.
 • 1665 yılında sarayın bahçesine ilk heykeller eklenecek ve 1667 yılında ise ilk defa, sarayın içinde bulunan Büyük Kanal’ın kazımına başlanacaktır.
 • 1664 yılında olduğu gibi 1668 yılında yapılan bir şenlikte yine bazı kral nedimleri saray içinde kalacak yer bulamazlar ve bir kez daha sarayın büyütülmesi fikri kral tarafından alınır.
 • İşte bu dönemde saray, günümüzdeki görünümüne yakın bir görünüme bürünür ve 13.Louis’nin yaptırdığı sarayda görüntü olarak ayrılmaya başlar.
 • Bir sonraki genişletme dalgası ile 1679’da Camlar Galerisi (fotoğraf), Savaş Salonu ve Barış Salonu saraya eklenir.
 • 1682 yılında 14. Louis, merkezî gücü Versay’a alma kararı verir. Artık saray, kraliyet ailesi ve kraliyet ailesine hizmet edenler, kralın nedimleri ve onların kendi hizmetçileri, bakanlar ve sarayın kendi hizmetkârları da dahi arık binlerce kişiyi içinde bulunduracak kapasitededir.
 • Louis, 1710 yılında Versay’da doğar. Babası 1715’te öldüğünde 15. Louis henüz çok küçüktür. Versay sarayı da zaten 14. Louis zamanında neredeyse günümüzdeki şeklini almıştır. 15. Louis döneminde saraya Neptün Havuzu, Herkül Salonu ve Kraliyet Operası’nı ekleyecektir.
 • Louis’nin 1774 yılında ölümünden sonra yerine 16. Louis geçecektir. “Eski Rejim” olarak adlandırılan rejimin son kralı olan 16. Louis, Fransız İhtilâli’ni yaşayacak olan kraldır.
 • Louis döneminde sarayın artık yenilenmesi gereken yerleri olduğu söylenmektedir. Saray artık masraflıdır ve 16. Louis’nin saraya ayıracak bütçesi yoktur. Bu nedenle eşi Marie-Antoinette, kendi parasıyla sarayın yenilenmesine katkıda bulunur, ancak bu hareketi, kendisinin imajını halk önünde düşürecektir.
 • Louis, 1774 yılında başa geçer geçmez, sarayda kafasını dinleyebileceği bir oda tasarlar. Bu nedenle de bir kütüphane yaptıracaktır.
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.